Arhavi'den Foça'ya keyifli yolculuk

Artvin İline bağlı Arhavi İlçesi Atatürk Ortaokulu öğrencileri her yıl düzenledikleri gezi programlarında İzmir’in turistik İlçesi Foça’yı  üs olarak belirlediler. Program dahilinde 4 yıldır Foça’ya gelen öğrenciler  gezilerinin diğer ayaklarını buraya uyacak şekilde planlıyorlar.

Arhavi'den Foça'ya keyifli yolculuk

Arhavi Ortaokulu Müdür Yardımcısı Bora Duymuş’un ekip başkanlığını ve 2 rehber öğetmenin de yardımcılığını üstlendiği bu yıl ki geziye 49 öğrenci katılıyor. Öğrenciliğinin birkaç yılının Foça’da geçtiğini , son görev yeri olan Arhavi’den öğrencileriyle tura çıktıklarında mutlaka Foça’ya geldiklerini belirten Bora Duymuş kendisi gibi öğrencilerininde birer Foça aşığı olup çıktıklarını söyledi.

Çocuklarla her  yıl Ege turu yaptıklarında Foça’yı bir üs olarak mutlaka planladıklarını ifade eden Duymuş, "Foça’nın kendine has bir yapısının olması, tarihi ve turistik özelliklerinin yanısıra sakin olması, tarihi alanlarının rahatça gezilebiliyor olması bizi buraya çekiyor. Çocuklarımında zaman içinde buranın kendine has özelliklerini sevdiğini  görüyorum. Buraya gelirken Bağarası’ndan geçiyoruz. Orası da güzel bir yerleşke. Doya doya gezeceğiz yine. 1995 yılında Foça’dan ayrıldım. O tarihten bu yana genelde her şey yerli yerinde kalmış. Sadece ufak tefek işletmeler eklenmiş.  Kendine has küçük bir şehir.  Çok seviyorum. Kadroda yer bulsam ilk tercih edeceğim yer diyebilirim. Benim için çok özel.  Çocuklarım içinde özel olmaya başladı. Daha güzel günlerde tekrar tekrar gelmek ve tekrar tekrar görmek istiyoruz“ dedi.

Öğrencilerden Müzeyyen Hatinoğlu ise daha yeni gelmelerine ve henüz her yerini görmemelerine rağmen manzara ve havanın çok güzel olduğunu söyledi. Hatinoğlu, "Turumuzun diğer yerlerine göre burası çok daha güzel geldi. Daha rahat geziyoruz. Deniz ve tarih içiçe." diye konuştu.

Hatinoğlu, Foça’nın dışında Denizli Pamukkale,  İzmir Efes ve Kuşadası’nı gezdiklerini, Aliağa-Bergama hattını takibederek Arhavi’ye dönüşe geçeceklerini ve yol güzergahında Kurtuluş Savaşı’nın en zorlu muharebelerinin yaşandığı Kütahya Dumlupınar’ı görmek istediklerini sözlerine ekledi.

Doğan Deniz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER