Plastiğe uzak, denize yakın

Kanserden korunmak deyince akla ilk sigaradan uzak durmak geliyor. Halbuki plastiğin yaşamımızda kapladığı yer sigara kadar tehlikeli bu konuda. Hafif, ucuz ve pratik kullanılır olması mutfakta fazlası ile yer tutmasına neden oluyor plastik ürünlerin. Çocuklar için tehlikeli gördüğüm bir nokta var. Birkaç yıldır bütün çocuk oyun parkları plastik malzemelerden kuruluyor. Kaydırak, salıncak vs... Belli ki bu da belediyeler için ekonomik ve pratik bir kurulum. Peki tamamı plastik olan bu oyun malzemeleri kanser tehlikesi doğurmuyor mu? Uzmanlar bu konuya neden dikkat çekmiyor bilmiyorum ama çocuklarının sağlığını düşünen ebeveynlerin onları bu sağlıksız alanlardan uzak tutmaları gerektiğini düşünüyorum.

*****
Tarımı ve yerel üreticiyi desteklemek devlet kadar biz tüketicilerin de görevi. Zeytinin ana vatanı Ege'de zeytini üreticiden değil de marketten alıyorsak üretimin duraklamasına biz de katkı veriyoruz demektir. Hem vergiler ve doğa koşulları altında zar zor üretim yapanları desteklemek hem de sağlıklı gıda ürünleri tüketmek bilinçli vatandaş olmanın iki kuralı bana göre. Tabi bunu yaparken aldığımız ürünleri bize en iyi şekilde anlatabilen bilinçli üreticileri tercih etmek de üçüncü bir önemli kural.

****
Ege'de kıyı ilçeleri arasında deniz trafiğinin çok az olması garip bir durum. Yaz sezonu başladığında Çanakkale'den İzmir'e kadar olan hattaki trafiğin yine sıkça tıkandığına şahit olacağız. Evet araç kullanımı çok fazla ama yeterli yol yok. Sonuçta bu hattın bir tarafı deniz bir tarafı dağ. Küçükkuyu'dan Dikili'ye kadar denizden aktarmalı ilçe seferleri gerçekleşse bu yol nefes alır. En azından karayolu seyahatini otobüsle gerçekleştiren insanlar için önemli ve keyifli bir alternatif olur. Karayolu hattı üzerindeki doğal tahribat da minimuma iner. Bu noktada belediyeler birliği adlı kurumların devrede olması gerekir diye düşünüyorum.

****

6 Nisan'da İzmir'de 24. kitap fuarı başlayacak. Tüyap'tan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden bir ricam var. Lütfen bebek arabası ile girişler yasaklansın. Ebeveynlerin minicik bebekleri o yoğun kalabalığa sokup bunaltmaya hakları yok. O yaştaki bir çocuğun zaten kitap kültürü edinmesi imkansız olduğu gibi bebek arabaları ziyaretçilerin yürümeleri için tam bir engel oluşturuyor. Bu konuda içeriye bir bebek bakım alanı yapılabilir. Anne baba gezer ve çıkışta bebeğini alır. Böylece bebek o hengame içerisinde bunalmaktan da kurtulur.

YORUM EKLE