İzmirli ortodonti uzmanlarından sağlıklı tedavi uyarısı

İzmir Ortodontistler Platformu üyeleri, ortodonti uzmanı olamayan kişilere tedavi olmamaları konusunda vatandaşları uyardı.

İzmirli ortodonti uzmanlarından sağlıklı tedavi uyarısı

İzmir Ortodontistler Platformu (İZMORP), Kordon Oteli'nde basın toplantısı düzenledi. İZMORP Başkanı Elif Ertaş'ın koordinasyonunda bir araya gelen ortdendistler, vatandaşlara uyarılarda bulundu.

İZMORP Sözcüsü olan Uzman Ortodondist Fırat Koç, İzmirli ortodonti uzmanları olarak “Her işin bir uzmanı var” sloganıyla yaklaşık 3 sene önce yola çıktıklarını, kurdukları platform aracılığıyla belirli periyotlarla toplanıp güncel bilimsel bilgileri paylaştıklarını anlattı.

Karşılaştıkları zor vakaları birbirleriyle paylaşıp tedavi seçenekleri ürettiklerini anlatan Koç, şöyle konuştu.

"İzmir’de işin uzmanından tedavi görme şansını yakalayan ortodonti hastalarımızın doktorları olarak tam bir birliktelik içindeyiz. Tabii ki biz bu mesleği yaparken bazı zorluklar yaşıyoruz. Ve bu sorunları da sık sık dile getiriyoruz. Bizim felsefemiz şuydu: ‘Her işin bir uzmanı var.’ Hani kulak rahatsızlığında nasıl göz doktoruna gidilmiyorsa, ortodontik tedavi yaptırmak isteyenlerin de ortodonti uzmanına başvurmasını istiyoruz. Bu sayede hastalarımızın daha sağlıklı tedaviye kavuşacağını umuyoruz. Biz bunu mesleğimizde yaşıyoruz. Ortodonti uzmanı olmayan kişiler taarfından yanlış tedavi uygulanmış birçok hasta bizden yardım istiyor. Türkiye’nin bazı illerinde olduğu gibi İzmir’de de ortodonti konusunda kurslar düzenleniyor. Bu kurslar 2-3 günlük de olabiliyor, birkaç hafta da olabiliyor. Bizim 4 yılda aldığımız ortodonti eğitimini 2-3 günde veya 2-3 haftada almak mümkün değil. Bu da hastalar için sağlıksız bir tedavi ortamı oluşturuyor."

Uzman Ortodondist Evrim Karadağ ise ortodontinin uzun soluklu bir tedavi yöntemi olduğunu aktardı. Karadağ, "Tedavi planlaması ve uygulaması yaklaşık 2 yıl sürüyor ve bunun ardından takip süreci de bulunuyor. Bu sürecin, diş hekimliği temel eğitimi almış bir hekim tarafından yürütülmesi mümkün değil. Bu nedenle ortodontik tedavinin, kısa süreli ortodonti kursu almış bir diş hekiminin yapması imkansız. Ayrıca ortodontik tedavide tecrübe de çok önemlidir. Bizler ortdontik tedavi eğitimini 4 yılda alırken, birçok hastanın hem tedavisini hem takibini yaptıktan sonra ortodonti uzmanı unvanını alıyoruz. Bu da tedavi başarısı açısından çok önemli. Kısa süreli kurslar ve tecrübelerle ortodonti uzmanlığı sağlıklı bir şekilde yapılamaz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 11:06

Doğan Deniz

YORUM EKLE
YORUMLAR
fırat
fırat - 8 ay Önce

Haber ve görseller çok güzel. İnşAllah amacına ulaşır ve toplum sağlığına bir katkıda bulunuruz..

SIRADAKİ HABER