Antik çağdan kalan tatil beldesi: Foça

Foça, Türkiye’nin huzurlu tatil yapılacak sahil beldelerinden biri. Deniz kenarında kafeleri, restoranları, eğlence mekanları bulunan Foça'da insanlar keyifli bir yaz tatili yapabilirler. Tatilciler deniz, güneş ve kumdan doyasıya faydalanırken, ilçede güzel bir kültür turu yapma fırsatı da bulurlar.

Antik çağdan kalan tatil beldesi: Foça

Foça, İzmir’in kuzeyinde ve şehir merkezine yaklaşık 70 kilometre bir sahil beldesidir. Antik çağda İyonluların yerleşim yerlerinden olan Foça, birçok tarihi medeniyete de ev sahipliği yapmıştır.

Foça’nın adını, dünyada ender bulunan ve Foça’da da 100 civarında kaldığı tahmin edilen Akdeniz fokundan aldığı düşünülmektedir. Foça Belediyesi’nin ambleminde de fok resmi bulunmaktadır.

Foça, tüm İzmirlilerin sevdiği bir sahil beldesidir. Ama Karşıyaka’ya yakınlığı nedeniyle bu ilçedeki halkın daha fazla rağbet gösterdiği bilinir.

Foça’nın eski yerleşim alanı olan ve günümüzde Eski Foça adı verilen bölgede SİT alanlarının çokluğu nedeniyle yeni yapılaşmaya çok fazla izin verilmemektedir. Bu nedenle Yeni Foça olarak konumlanan bölgede yeni yapılaşma artmıştır. Ancak, Yeni Foça’da da sahile yakın olan bölgelerdeki tarihi yapılar koruma altındadır.

Foça’da çok sayıda tarihi yapı vardır. Athena Tapınağı, Antik Tiyatro, Kybele Açıkhava Tapınağı, Heredot Duvarı, Şeytan Hamamı, Sur ve Beşkapılar bunlardan sadece bazılarıdır.

Foça, Türkiye’nin huzurlu tatil yapılacak sahil beldelerinden biridir. Deniz kenarındaki kafeleri, restoranları, eğlence mekanları çok eğlencelidir. Aileler çocuklarıyla birlikte keyifli bir yaz tatili yapabilirler.

Tatilciler deniz, güneş ve kumdan doyasıya faydalanırken, ilçede güzel bir kültür turu yapma fırsatı da bulurlar. Çünkü Foça, özel koruma bölgesi altına alınan ülkemizdeki 12 yöreden biridir. Tarih ve kültürle içiçedir.

Foça’da tatile gelenler konaklama için beldedeki oteller ve moteller ve yanısıra çok sayıda  butik otel ve pansiyondan da yararlanabilir. Beldede her keseye uygun konaklama ve yeme içme alternatifi vardır.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 16:30

Arif YAKICI

YORUM EKLE
YORUMLAR
yarı gezgin
yarı gezgin - 12 ay Önce

Foça'ya çok gitmeme rağmen bilmediğim çok yönü varmış. teşekkürler...

SIRADAKİ HABER