Ege'nin incisi İzmir

Tarihin her döneminde herkesi kendine hayran bırakan, hoşgörünün, güzelliğin, ilklerin şehri olarak bilinen İzmir. Ege’nin incisi İzmir. Yüzyıllar boyunca insanlık tarihine tanıklık eden büyülü şehir.

Ege'nin incisi İzmir

“Diyelim için çekti bir sabah vakti

Erkenceden denize gireyim dedin

Kulaç attın sen

Patriska çarşaflar gibi yırtılıyor su ortadan

Ege denizi bu efendi, deniz”

Can Yücel usta mısralarında böyle bahsediyor Ege Denizi’nden.

Ege Denizi’nin, Ege’nin incisi İzmir. Yüzyıllar boyunca insanlık tarihine tanıklık eden büyülü şehir. Geçmişte Smyrna olarak bilinen bu şehir, günümüzde “Güzel İzmir” olarak anılmaktadır.

Tarihin her döneminde herkesi kendine hayran bırakan, hoşgörünün, güzelliğin, ilklerin şehri olarak bilinen İzmir’de gezilecek ve görülecek birçok tarihi mekan var.

Bugüne kadar Hitit, Frigya, İyon, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Moğol ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmış İzmir’in tarihi mekanlarından bahsedelim.

Konak Meydanı’nda yer alan 25 metre yüksekliğindeki, 4 katlı ve sekizgen planlı Saat Kulesi, İzmir’in simgesidir. İzmir’e gelen yerli ve yabancı turistler, 1901 yılında İkinci Abdülhamit tarafından yaptırılan Saat Kulesi’ni mutlaka ziyaret ederler.

Turistler, Konak’ta sahilde yürüyüş yaptıktan sonra Saat Kulesi’ni ziyaret eder, Konak Meydanı’nda güvercinlere yem atar ve Kemeraltı girişindeki kafelerde oturup bir şeyler içebilirler.

Saat Kulesi’nin yer aldığı Konak Meydanı’ndan Tarihi Kemeraltı Çarşısı’na girebilirsiniz. Yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda ve dar sokaklarında binlerce dükkanın bulunduğu çarşıda keyifli bir yürüyüş yapabilir, tarihi Kemeraltı Camisi’ni gezebilirsiniz.

Tarihi Kızlarağası Hanı’nda kumda yapılan Türk kahvesini içtikten sonra İkiçeşmelik caddesine çıkabilir ve İkiçeşmelik semtinde yer alan tarihi Agora’ya gelebilirsiniz.

Agora’nın, Roma dönemine ait olduğu tahmin edilmektedir. Antik dönemde devlet tarafından kullanıldığı düşünülen Agora, Osmanlı Devleti tarafından mezarlık ve namazgah olarak kullanılmıştır.

Son yıllarda yapılan kazılar sayesinde İzmir Agorası’nın bilinen en büyük agoralardan biri olduğu ortaya çıkmıştır.

Agora’yı gezerken tarihe tanıklık etmenin güzelliğini yaşarken, çevresinde bulunan ve hala insanların yaşadığı eski evleri görme şansını da bulacaksınız. Eğer kış ayındaysanız Agora’nın çevresindeki küçük kafelerde çay, kahve, salep gibi sıcak içeceklerle ısınacak, yazın ise limonata, ayran gibi içeceklerle ferahlayacaksınız.

Agora’yı gezdikten sonra hemen üst kısımda bulunan Kadifekale’ye geçebilirsiniz. MÖ 334 Büyük yılında İskender tarafından yaptırılan Kadifekale’den İzmir Körfezi’nin manzarası görülmeye değerdir. Buradan İzmir Körfezi’ni kuş bakışı izlemeniz mümkündür.

Kadifekale’den Karataş semtine geçip tarihi asansörü ziyaret edebilirsiniz. Asansör, 1907 yılında Musevi iş adamı Nesim Levi tarafından Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa semti arasındaki yükselti farkından dolayı ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla yapılmış.

1900’lü yılların başında Karataş’ta oturan Devidas ailesinden bir kişi Mithatpaşa’dan Halil Rıfatpaşa semtine giden 155 basamaklı merdivenlerden düşüp ayağını kırmış. Ailenin yakın dostu olan Nesim Levi de bu bölgeye asansör yaptırmış. Fransa’dan özel olarak getirilen tuğlalarla yapılan asansör, olağanüstü manzarasıyla turistik bir yapıya dönüşmüş.

Deniz kıyısından tarihi asansöre doğru geldiğinizde Dario Moreno sokağı sizi karşılayacaktır. Gençliği İzmir’de geçen ve İzmir’e olan aşkını her zaman dile getiren dünyaca ünlü müzisyen ve sinema oyuncusu Dario Moreno’nun adı verilen trafiğe kapalı sokakta yürürken, tarihi evlerin cumbalarının güzelliğini de seyredebilirsiniz.

“İzmir, tatlı ve sevgili şehrim...

Bir gün şayet senden uzakta ölürsem, Beni sana getirsinler…

Ama koynuna bırakırlarken, ‘Öldü’ demesinler, ‘Uyuyor’ desinler koynunda…

Tatlı İzmir’im…"

Dario Moreno’nun yazdığı bu güzel şiiri mırıldanabilirsiniz. Veya Moreno’nun “Deniz ve mehtap” şarkısını söyleyerek, tarihi asansöre binip 58 metre yüksekliğe çıkabilirsiniz.

Yukarı çıktığınızda asansörün terasındaki kafe ve restoranda, bir şeyle yiyip içebilirsiniz. Dario Moreno’nun Asansörün terasından muhteşem körfez manzarasını izlemek ise insana ayrı bir huzur verir.

Tarihi asansörden sonra yine Karataş semtinde bulunan Bet İsrael Sinagogu’na geçebilirsiniz. İzmir’de bulunan Museviler için 1907 yılında yaptırılan sinagog içinde bir sergi de bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2019, 11:36

Arif YAKICI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER